IRINO PRIZE

International Composers Competition for Young Composers

International Composers Competition
The IRINO PRIZE Winners (1991~2000)

1981-1990 / 1991-2000 / 2001-2010 / 2011-

IRINO PRIZE WINNERS
12th 1991 Chamber music Jia Daqun
“String Quartet”
prize winner
Massimo LAURICELLA Nominated composers by the Selection Committee
Giuseppe GAVAZZA Nominated composers by the Selection Committee
Arturo GERVASONI Nominated composers by the Selection Committee
Alexander GUGEL Nominated composers by the Selection Committee
Zhou LONG Nominated composers by the Selection Committee
Shuya XU Nominated composers by the Selection Committee
Kiyoshi FURUKAWA Nominated composers by the Selection Committee
Tatsuya KAWAZOI Nominated composers by the Selection Committee
Agostino di SCIPIO Nominated composers by the Selection Committee
Massimo PRIORI Nominated composers by the Selection Committee
Andreas G_RSCHING Nominated composers by the Selection Committee
Hiroyuki ITOH Nominated composers by the Selection Committee
Julian YU Nominated composers by the Selection Committee
Stefano SCODANIBBIO Nominated composers by the Selection Committee
Paolo RIMOLDI Nominated composers by the Selection Committee
Tonino TESEI Nominated composers by the Selection Committee
13th 1992 “Orchestral work Casper Johannes WALTER
Nr.1 und 2 aus”4 Stücke gegen den Stillstand” für kleines Orchester 1992
prize winner
14th 1993 Chamber music Claude LENNERS
“ZENIT” (fl. ob. s-sax.)
prize winner
Shuya XU
“TAIYI II”
mentioned
Doina ROTARU mentioned
Marc AINGER mentioned
Xiao FU ZHANG mentioned
Jesus TORRES mentioned
Vykintas BIELIAUSKAS Nominated composers by the Selection Committee
Arturo GERVASONI Nominated composers by the Selection Committee
Doina ROTARU Nominated composers by the Selection Committee
Sidney CORBETT Nominated composers by the Selection Committee
David KOSVINER Nominated composers by the Selection Committee
15th 1994 Orchestral work Kumiko OMURA
“RETICULATION”
prize winner
16th 1995 Chamber music Victor KISSIN
“Passe la Nuit”
prize winner
Haruyuki SUZUKI
“A Double Tour “(Pf. & Vl.)
prize winner
Conrado delRASARIO
“Pine Whispers” (fl. cl. vn. vla. vc. pf.)
mentioned
Robert S. THOMPSON
“NEXI ” (vn. and vla.)
mentioned
17th 1996 Orchestral work Ignacio BACA-LOBERA
“Tierra Incognita”
prize winner
18th 1997 Orchestral work Taizo HIDA
“Le Bleu du Ciel ” (fl. vn. pf.)
prize winner
Tomoko FUKUI
“Aj-k-S” (String Quartet)
Nominated
Patrice HARBY
“L’ eau de la patience ” ( fl. vn. vla. vc.)
Special mentioned compositions
Akane NAKANISHI
String Quartet “Absolution”
Special mentioned compositions
Masakazu NATSUDA
“Divergence”( cl/doublebass-cl. vn. vc. pf.)
Special mentioned compositions
19th 1998 Orchestral work Ana MIHAJLOVIC-Leyden
“MUNDUS SENSIBILIS” for piano and orchestra
prize winner
20th 1999 Chamber music Jun YAMAGUCHI
“String Quartet No.1”
prize winner
Misato MOCHIZUKI Mentioned composers
José M. SÁNCHEZ-VERDÚ Mentioned composers
Hiroyuki YAMAMOTO Mentioned composers
21st 2000 Orchestral work Gyu-Bong YI
“Axiom”
prize winner

Comments are closed.